Průvodce začátkem studia

Pořizuji si čipovou kartu

1. Přihlaste se do Informačního systému MU

Seznámit se s ISem je první důležitý krok. Nejspíš jste to udělali už hned po zápisu při sestavování rozvrhu. Pokud ne, podívejte se nejprve sem.

2. Nechte se vyfotografovat

Než požádáte o vydání karty, musíme mít v systému vaši fotografii. Tu si tam můžete buď nahrát sami, nebo se můžete nechat vyfotit přímo na univerzitě. Vlastní fotografie musí splňovat určité parametry a vkládá pomocí speciální aplikace v systému Inet.

Co když se mi fotografie nebude líbit?

Pokud budete potřebovat novou fotografii, ať už proto, že se vám nebude líbit, nebo proto, že začnete nosit výrazné brýle nebo si necháte narůst plnovous, můžete ji kdykoliv vyměnit nebo se nechat přefotit.

Základní pojmy

  • Inet MUelektronický informační systém podobně jako IS, používá se spíše k provozním a ekonomickým záležitostem

Užitečné odkazy

3. Vyberte si typ čipové karty

Existují celkem tři typy čipových karet. V rámci univerzity fungují všechny stejně – karta slouží k vaší identifikaci, bude vám otevírat dveře budov a učeben, budete si na ni půjčovat knížky a platit za tisk a v menzách.

ISIC

Neboli International Student Identity Card. Je dražší, ale jde o mezinárodně uznávaný studentský průkaz, který vám umožní čerpat také řadu slev (pokud si budete každoročně prodlužovat jeho platnost pomocí tzv. revalidační přelepky).

ISIC si pořizuje drtivá většina prezenčních studentů.

Průkaz studenta prezenčního studia

Je levnější, ale neumožní vám čerpat slevy jako ISIC a funguje pouze jako čipová karta v rámci univerzity.

Tento průkaz si pořizujte jen ve výjimečných případech, pokud by pro vás výhody ISICu neměly význam.

Průkaz studenta kombinovaného studia

Pokud nastupujete do kombinovaného studia (tedy tzv. dálkově), bohužel vám nemůžeme vydat ISIC a musíte si objednat speciální průkaz. Bude fungovat pouze jako čipová karta v rámci univerzity, ale nebudete na něj moci čerpat žádné slevy mimo univerzitu.

Tento průkaz si pořizují pouze studenti kombinovaného studia.

Co když mám ISIC ze střední nebo z jiné vysoké školy?

Ten by na Masarykově univerzitě bohužel nefungoval jako čipová karta, takže si budete muset požádat o vydání nového.

Co když mám ISIC z předchozího studia na MU?

V tom případě si nový pořizovat nemusíte, čipová karta ve vašem starém ISIC se po zápisu do studia znovu aktivuje a bude plně funkční. Objednejte si pouze revalidační přelepku (pokud chce čerpat na ISIC komerční slevy a využívat ho jako mezinárodní studentský průkaz).

Užitečné odkazy

4. Objednejte si vybraný typ karty

Platba za čipovou kartu se provádí prostřednictvím Obchodního centra MU. Přihlásíte se stejně jako do Informačního systému, objednáte si příslušnou kartu jako v běžném e-shopu a zaplatíte bankovním převodem.

5. Absolvujte školení PO a BOZP

Abyste mohli studentskou kartu převzít, musíte absolvovat školení požární ochrany a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Ideálně k tomu využijte čas, než bude karta připravena k vyzvednutí. Školení absolvujete jednoduše elektronicky v ISu.

Základní pojmy

  • PO – požární ochrana
  • BOZP – bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Užitečné odkazy

6. Vyzvedněte si svou kartu

Vyrobenou kartu si můžete vyzvednout po objednání v úředních hodinách na studijním oddělení přímo u své studijní referentky. Jak to na studijním oddělení chodí, se dočtete zde. Karta bude připravena k vyzvednutí na začátku září nebo zhruba po 14 dnech od připsání vaší platby na účet univerzity, pokud budete platit později.

POZOR! O tom, že je karta připravena k vyzvednutí, nedostanete žádnou notifikaci. Nezapomeňte také před návštěvou studijního splnit školení PO a BOZP v ISu. Bez jeho splnění vám studijní referentka kartu nevydá. Zároveň je potřeba mít již provedené ztotožnění osoby.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.