Průvodce začátkem studia

Sháním ubytování

Pokud nebydlíte v Brně nebo blízkém okolí a budete tedy potřebovat najít v Brně bydlení, máte v zásadě dvě možnosti: kolej, nebo studentský byt.

Co se kolejí týče, Masarykova univerzita jich nabízí celkem 11 v různých částech Brna a s různou úrovní komfortu, a tedy také v různých cenových relacích. Nejblíže k fakultě jsou koleje Veveří, o něco dále pak Tvrdého. Větší procházka už by vás čekala, kdybyste se rozhodli pro koleje Náměstí Míru či Klácelova. Všechny tyto koleje představují spíše nižší standard a musíte zde počítat se společným sociálním zařízením pro celé jedno patro. Jinou možností je ubytování v tzv. buňkách, kde jsou koupelna a WC společné většinou pouze pro dva pokoje. Tak jsou řešeny např. koleje Kounicova, které jsou rovněž v docházkové vzdálenosti od fakulty. Stejně vypadají koleje v Komárově (bratří Žůrků a Sladkého) nebo Vinařská. Odsud však už určitě bude nutné dojíždět MHD.

POZOR! Koleje se na Masarykově univerzitě nepřidělují a při rezervaci lůžek se už ani nezohledňuje vzdálenost vašeho bydliště od Brna. Kdo dříve rezervuje, ten dříve bydlí.

Přehled všech kolejí naleznete na mapě níže. Jak to na jednotlivých kolejích vypadá, jaké jsou tu ceny a jak a kdy se o koleje žádá, to vše naleznete přímo na webu Správy kolejí a menz.

Načítám mapu…

Pokud nechcete na kolej, můžete si najít bydlení ve sdíleném studentském bytě. Můžete se třeba domluvit s kamarády a hledat společně celý byt. Nabízejí se však také pouze pokoje, nebo dokonce místa v pokojích. Inzeráty naleznete přímo v ISu na speciální vývěsce nebo můžete využít různé facebookové skupiny či specializované servery. Kromě běžných bytů se stále častěji objevují také komerční developerské projekty bydlení určeného přímo pro studenty, které v sobě tak trochu kombinuje prvky kolejí i privátního bydlení. Můžete tedy zvážit i tuto možnost.

Ať už budete bydlet na kolejích nebo ve studentském bytě, pokud nemáte trvalé bydliště v Brně a pokud na MU studujete svoje první bakalářské nebo navazující magisterské studium, dvakrát ročně máte nárok na přiznání tzv. ubytovacího stipendia. Jeho výše se pohybuje kolem 3000 Kč, tak proč toho nevyužít. Jen je třeba o něj včas požádat prostřednictvím ISu, který vás s předstihem upozorní. Více o ubytovacím stipendium naleznete zde.

POZOR! Pokud nejste občany ČR, máte povinnost platit v Brně poplatek za zpracování komunálního odpadu. Stačí vyplnit formulář zde.

Užitečné odkazy

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.