Průvodce začátkem studia

Nechci chodit pěšky

Pokud nebudete bydlet tak blízko fakultě, abyste mohli chodit pěšky, budete muset využívat brněnskou MHD. Když to nebude pravidelně, vystačíte si s jednorázovými jízdenkami, které můžete koupit v papírové podobě v automatech nebo v trafikách, elektronicky přes SMS nebo aplikaci Sejf, případně můžete využít systém Pípni a jeď, který umožňuje platit přímo ve vozech MHD bezkontaktní platební kartou.

Při častějším cestování se vám však určitě vyplatí předplatní jízdenka, které se v Brně říká šalinkarta (od slova šalina, což je brněnské označení pro tramvaj, kdyby někdo náhodou nevěděl). Můžete ji pořídit na měsíc, čtvrtletní nebo roční a na všechny můžete uplatnit studentskou slevu. Šalinkarty existují buď klasické papírové, nebo elektronické, napojené na bezkontaktní platební kartu. Studentskou slevu lze již ovšem uplatnit pouze na elektronickou šalinkartu. Při jejím pořizování dokonce ani nemusíte nikam chodit s potvrzením o studiu, stačí v ISu udělit souhlas a vše vyřídíte online. Přehledný návod stahujte zde. Další informace k jízdnému naleznete na webu Dopravního podniku města Brna.

Pokud se někdy trochu zdržíte na posezení se spolužáky, měli byste vědět, že v noci funguje brněnská MHD ve speciálním režimu. Nejezdí šaliny ani trolejbusy, ale pouze autobusy na speciálních nočních linkách, kterým nikdo neřekne jinak než rozjezd. To proto, že všechny noční autobusy se vždy v celou hodinu potkají na hlavním nádraží (neboli na hlavasu), které plní funkci hlavního přestupního uzlu, a odtud se pak rozjedou do různých koutů Brna.

Pokud byste cestovali do okolí Brna (třeba na víkendový výlet), může se vám hodit informace, že v celém Jihomoravském kraji platí v autobusech a vlacích jednotný tarif, tzv. IDS JMK. Cena jízdenky se odvíjí od počtu zón, jak je to koneckonců běžné i v jiných krajích ČR. Brněnská MHD standardně zasahuje do zón 100 a 101 a na tyto dvě zóny také platí běžná šalinkarta. Nezapomeňte, že když se prokážete svým ISICem, máte jakožto studenti do 26 let v mimobrněnských zónách slevu (po Brně platí sleva jen na šalinkartu, nikoliv na jednorázové jízdenky).

Základní pojmy

  • šalina – tramvaj
  • šalinkarta – předplatní jízdenka na MHD
  • rozjezd – systém nočních autobusových linek
  • hlavas – hlavní nádraží
  • čára – Česká (místo srazů u zastávek MHD)

Užitečné odkazy

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.