Průvodce začátkem studia

Jak na e-learningové nástroje

Spousta vyučujících využívá nějakou e-learningovou podporu ke sdílení materiálů a případně zadávání průběžných úkolů. Může jít o tzv. interaktivní osnovy přímo v ISu, ale na filozofické fakultě funguje ještě tzv. ELF – e-learningový nástroj v prostředí Moodle, které možná znáte už ze střední školy. Pokud ne, určitě se s ním rychle seznámíte. Využít můžete nápovědu zde nebo se zapište do cvičného kurzu Poprvé v ELFu.

Pokud bude výuka některých vašich předmětů realizována online, nejspíše vás budou čekat videokonferenční hovory, které vám umožní setkat se s vyučujícím a spolužáky v reálném čase. Oficiálním univerzitním nástrojem pro jejich konání jsou Microsoft Teams z balíku Microsoft 365, který máte jakožto aktivní studenti MU kompletně k dispozici včetně instalace přímo do vašeho počítače. Teamsy umožňují také sdílet studijní materiály, zadávat úkoly nebo chatovat. Základní návod, jak s nimi zacházet, najdete zde.

Kromě MS Teams mohou vyučující využívat také aplikace Google Workspace, i do nich máte všichni automaticky zřízen univerzitní účet. A jako studenti můžete využívat i další užitečný software.

Přehled všech IT služeb pro studenty MU naleznete zde.

Základní pojmy

• ELF – e-learningový nástroj Moodle na filozofické fakultě
  • MS Teams – aplikace z balíku Microsoft 365 sloužící mj. k online výuce
  • M365 – (dříve O365) Microsoft Office 365, balík známých nástrojů Word, Excel, PowerPoint, ale i úložiště OneDrive a dalších nástrojů