Latinský jazyk a literatura

„Nemo nascitur sapiens, sed fit. „Nikdo moudrý z nebe nespadl.“ Seneca

Představení studijního programu

Toužíte poznat starý Řím nebo středověkou Evropu? Chcete umět jazyk a poznat literaturu, která formovala naši kulturu nebo se dozvědět, jak to bylo s Caesarem a Kleopatrou? Na Ústavu klasických studií můžete pomyslně překonat dvoutisíciletou hranici, naučit se jazyk, který po staletí spojoval Evropu, a v originále si přečíst Vergilia nebo Jana Husa.

Naučíte se jazyk, ve kterém formulovali své myšlenky antičtí i středověcí literáti, filosofové, vědci a politici. Poznáte latinu, která byla až do 19. století společným jazykem všech vzdělanců. Uvidíte, že latina je všude kolem nás – latinské nápisy čteme na budovách i na tetování. Latina je základem románských jazyků a slova latinského původu najdete v angličtině i v češtině.

V průběhu studia vás čeká nejprve intenzivní výuka latiny, abyste mohli začít číst texty antických autorů a přímo se seznamovat s antickou literaturou a jejím dědictvím pro současnou společnost. Čekají vás také například kurzy starověkých dějin a mytologie.

V průběhu studia si vybíráte z mnoha zajímavých volitelných předmětů. Můžete si přečíst latinsky Harryho Pottera, zahrát si divadlo nebo soutěžit v antickém pětiboji. Nabídneme vám přednášky domácích i zahraničních odborníků a během studia můžete vyjet v rámci programu Erasmus+ na některou z evropských univerzit. Čekají vás také exkurze po antických památkách a studijní soustředění, které spojuje čtení latinských textů se zábavným programem v příjemném prostředí mimo fakultu.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Chcete porozumět světu starého Říma? Zajímá vás antika a její kulturní dědictví pro naši současnou společnost?
  • Baví vás rozplétat složitá souvětí a odhalovat skryté významy textu?
  • Chcete rozumět latinským nápisům kolem nás?
  • Chcete si přečíst římské autory v originále a proniknout tak přímo ke kořenům evropské kultury?
  • Láká vás studium komornějšího programu s rodinnou atmosférou?

Pokud jste vícekrát odpověděli ano, neváhejte a podejte si přihlášku!

„Od studia latiny mě nejprve všichni zrazovali. Nakonec jsem ale dostal svolení jít latinu studovat, když ji zkombinuji s něčím alespoň trochu praktičtějším. A musím říct, že mě opravdu chytla, a to hlavně díky celkově přátelské atmosféře, která panuje na Ústavu klasických studií.“

Tomáš Weissar Tomáš Weissar
student programu Latinský jazyk a literatura

Systém povinných praxí není součástí bakalářského studia latiny.

Jako absolvent či absolventka získáte během studia široký kulturní rozhled a dovednosti, se kterými najdete uplatnění v různých kulturních institucích. Pracovat můžete například v archivech, knihovnách, muzeích, kulturních centrech. Zaměstnavatelé napříč obory ocení váš obecný kulturní rozhled, schopnost kriticky pracovat s informacemi a analyticky přistupovat k řešení problémů. Uplatnit se můžete také na různých redaktorských a editorských pozicích v médiích v kulturně a literárně orientovaných rubrikách.

„Jako novinář oceňuji na svém studiu klasické filologie a historie především to, že mě naučilo hledat a najít relevantní prameny, rychle se zorientovat v textu, vytáhnout z něj to nejdůležitější a samozřejmě ověřit jeho pravdivost. Občasné použití latinské fráze v rozhovorech s hosty je příjemná třešnička na dortu.“

Jiří Václavek Jiří Václavek
moderátor ČT24 a absolvent Latinského jazyka a literatury

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, více zde

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení na MU: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

FF MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený.

Typ studia bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Po absolvování bakalářského studia můžete pokračovat do navazujícího magisterského programu, kde se lze specializovat kromě klasické latiny také na latinu středověkou, případně se rozhodnout pro studium učitelské.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Jana Mikulová, Ph.D.

Konzultant programu