Latinský jazyk a literatura

„Nemo nascitur sapiens, sed fit. „Nikdo moudrý z nebe nespadl.“ Seneca

Podat přihlášku

Co se naučíte

Toužíte poznat starý Řím nebo středověkou Evropu? Chcete umět jazyk a poznat literaturu, která formovala naši kulturu nebo se dozvědět, jak to bylo s Caesarem a Kleopatrou? Na Ústavu klasických studií můžete pomyslně překonat dvoutisíciletou hranici, naučit se jazyk, který po staletí spojoval Evropu, a v originále si přečíst Vergilia nebo Jana Husa.

Naučíte se jazyk, ve kterém formulovali své myšlenky antičtí i středověcí literáti, filosofové, vědci a politici. Poznáte latinu, která byla až do 19. století společným jazykem všech vzdělanců. Uvidíte, že latina je všude kolem nás – latinské nápisy čteme na budovách i na tetování. Latina je základem románských jazyků a slova latinského původu najdete v angličtině i v češtině.

V průběhu studia vás čeká nejprve intenzivní výuka latiny, abyste mohli začít číst texty antických autorů a přímo se seznamovat s antickou literaturou a jejím dědictvím pro současnou společnost. Čekají vás také například kurzy starověkých dějin a mytologie.

V průběhu studia si vybíráte z mnoha zajímavých volitelných předmětů. Můžete si přečíst latinsky Harryho Pottera, zahrát si divadlo nebo soutěžit v antickém pětiboji. Nabídneme vám přednášky domácích i zahraničních odborníků a během studia můžete vyjet v rámci programu Erasmus+ na některou z evropských univerzit. Čekají vás také exkurze po antických památkách a studijní soustředění, které spojuje čtení latinských textů se zábavným programem v příjemném prostředí mimo fakultu.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Chcete porozumět světu starého Říma? Zajímá vás antika a její kulturní dědictví pro naši současnou společnost?
  • Baví vás rozplétat složitá souvětí a odhalovat skryté významy textu?
  • Chcete rozumět latinským nápisům kolem nás?
  • Chcete si přečíst římské autory v originále a proniknout tak přímo ke kořenům evropské kultury?
  • Láká vás studium komornějšího programu s rodinnou atmosférou?

Pokud jste vícekrát odpověděli ano, neváhejte a podejte si přihlášku!

„Od studia latiny mě nejprve všichni zrazovali. Nakonec jsem ale dostal svolení jít latinu studovat, když ji zkombinuji s něčím alespoň trochu praktičtějším. A musím říct, že mě opravdu chytla, a to hlavně díky celkově přátelské atmosféře, která panuje na Ústavu klasických studií.“

Tomáš Weissar Tomáš Weissar
student programu Latinský jazyk a literatura

Systém povinných praxí není součástí bakalářského studia latiny.

Chcete vědět víc?

Jako absolvent či absolventka získáte během studia široký kulturní rozhled a dovednosti, se kterými najdete uplatnění v různých kulturních institucích. Pracovat můžete například v archivech, knihovnách, muzeích, kulturních centrech. Zaměstnavatelé napříč obory ocení váš obecný kulturní rozhled, schopnost kriticky pracovat s informacemi a analyticky přistupovat k řešení problémů. Uplatnit se můžete také na různých redaktorských a editorských pozicích v médiích v kulturně a literárně orientovaných rubrikách.

„Jako novinář oceňuji na svém studiu klasické filologie a historie především to, že mě naučilo hledat a najít relevantní prameny, rychle se zorientovat v textu, vytáhnout z něj to nejdůležitější a samozřejmě ověřit jeho pravdivost. Občasné použití latinské fráze v rozhovorech s hosty je příjemná třešnička na dortu.“

Jiří Václavek Jiří Václavek
moderátor ČT24 a absolvent Latinského jazyka a literatury

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano,

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, 1.umístění na prvních třech místech na Olympiádě z latinského jazyka - Certamen latinum. 2. na základě prospěchu z profilových předmětů stanovených fakultou: český jazyk (ne slovenský), dva cizí jazyky a další libovolný předmět dle vlastního výběru uchazeče. Prominutí na základě prospěchu platí pro uchazeče, kteří jsou studenty posledního ročníku střední školy nebo složili maturitní zkoušku nejpozději v roce 2018. Bližší informace a formulář žádosti o prominutí přijímací zkoušky viz více zde

FF MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený.

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.

Kombinace s programy z Filozofické fakulty

Kombinace s programy z Pedagogické fakulty

Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

Kombinace s programy z Fakulty informatiky

Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

Předměty

Jak může vypadat vaše studium:

Jednooborové studium

Sdružené studium

Navazující studium

Informace o studiu

Typ studia bakalářský
Forma prezenční ano
kombinovaná ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ano
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Jana Mikulová, Ph.D.

Konzultant programu