Dějiny starověku

„Poznej křižovatky, vrcholy, omyly a pády čtyř tisíc let lidských dějin.“

Představení studijního programu

Program vám nabídne prohloubení znalosti historie starověkého světa. Civilizační vývoj Předního východu, Egypta, Egeidy, Řecka a Říma v době starověku porovnáte s vývojem starověkých civilizací v Indii a Číně. Seznámíte se s klíčovým obdobím neolitu a chalkolitu na Předním východě. Teoreticky v rámci přednášek i prakticky v rámci volitelných workshopů poznáte všední život antických společností.

V navazujícím studiu se více zaměřujeme na přípravu k samostatné vědecké činnosti. Osvojíte si základní metody výzkumu starověkých dějin a naučíte se základy práce s nevydanými prameny epigrafickými, numismatickými, papyrologickými i rukopisnými.

Porozumění politickým, hospodářským a sociálním dějinám starověkých civilizací si prohloubíte v seminářích zaměřených na četbu pramenů z jednotlivých etap vývoje starověkého světa. Prameny budete číst pokud možno v originálu a naučíte se je různými způsoby interpretovat. Abyste to zvládli, budete muset projít alespoň dvěma semestry jednoho starověkého jazyka, který si zvolíte. Na výběr budete mít mezi akkadštinou, latinou a starou řečtinou.

Ještě lepší vhled do období starověku vám poskytnou přednášky a semináře pravidelně přijíždějících zahraničních odborníků nebo domácí a zahraniční odborné exkurze. Stejně jako v bakalářském stupni i zde můžete získat zkušenosti také studijním pobytem v zahraničí.

Budete mít k dispozici knihovnu zásobenou tou nejnovější literaturou a celou řadu elektronických databází. Kromě studia se můžete zapojit i do bohatého komunitního života na Ústavu klasických studií, například v rámci Studentského spolku nebo Antické společnosti. Můžete se podílet na nejrůznějších tematických akcích od inscenací antického dramatu po rekonstrukce starověkých sportovních a vojenských aktivit.

Je studium programu pro vás?

• Baví vás přemýšlet o vývoji lidských dějin, hledat paralely a srovnávat?
  • Chcete vědět, jak číst nejstarší písemné památky Evropy a Předního východu? Přáli byste si porozumět myšlení jejich tvůrců?
  • Zajímají vás písma a jazyky, v nichž byly tyto památky sepsány? Máte dostatek trpělivosti ponořit se do jejich studia?
  • Chcete analyzovat významné historické události, nalézat jejich příčiny a hledat poučení z historie pro dnešek?

V tomto programu nevyžadujeme praxi.

Jako absolventi budete velmi dobře obeznámeni s kořeny moderních politických institucí stejně jako s příčinami některých současných problémů a konfliktů v Evropě a na Předním východě. Budete mít podrobné znalosti starověkého vývoje lidských dějin a vybraných starověkých jazyků. Díky tomu se budete moci uplatnit na poli diplomacie, cestovního ruchu, vzdělávání nebo kultury. Můžete působit v rozhlase nebo televizi (tvorba naučných pořadů), jako konzultanti filmových a jiných uměleckých děl se starověkou tematikou. Dále také v redakcích knižních vydavatelství (vydávání odborných a populárně vědných publikací), jako konzultanti překladatelů nebo jako překladatelé a komentátoři starověkých literárních děl.

Termín pro podání přihlášky: 1. únor – 30. duben 2019

Komu je program určen: Program je určen absolventům bakalářského studia – bez omezení.

Předmět přijímací zkoušky: V písemném testu budou prověřeny tyto znalosti a dovednosti (délka testu 90 min.):

• dobrá znalost dějin antického Řecka a Říma i přechodného období mezi antikou a středověkem v rozsahu bakalářské SZK , schopnost vyložit změny společnosti, ekonomiky, myšlení a sociálního zřízení od temného období řeckých dějin po tzv. barbarské germánské státy;
  • základní znalost vývoje starověkého Předního východu (v rozsahu bakalářské SZK);
  • schopnost základní orientace v geografii starověkého světa.

Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 55 bodů (maximální počet bodů 100).

Prominutí přijímací zkoušky: Přijímací zkouška může být prominuta uchazečům, kteří složili s výborným (A), velmi dobrým (B) či dobrým (C) prospěchem bakalářskou zkoušku z oboru / programu Dějiny starověku na FF MU. O prominutí přijímací zkoušky žádají uchazeči prostřednictvím e-mailu na adrese prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Odkaz na Ústav klasických studií.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do navazujících magisterských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Ve studiu je možné pokračovat v prezenčním nebo kombinovaném doktorském studijním programu Dějiny starověku. Můžete také pokračovat doktorským studiem jiného, spřízněného programu, jako je Historie, Archeologie, Religionistika, Sociologie, Politologie, Mezinárodní vztahy a evropská politika, Environmentální studia nebo Antropologie.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. et Mgr. Markéta Melounová, Ph.D.

Konzultant programu