Divadelní studia

Divadlo je umělecká forma, kterou můžeme nejbezprostředněji sdílet s ostatními, co to znamená být lidskou bytostí. (Thorton Wilder)

Představení studijního programu

Studium navazujícího magisterského programu divadelních studií prohlubuje znalosti získané na úrovni bakalářského studia. Důraz je kladen jak na prohlubování základních teatrologických disciplín (práce s archiváliemi, divadelní kritika, dramaturgická činnost, historiografické zkoumání), tak na vnímání divadla a bádání o něm v širších interdisciplinárních souvislostech (přesahy do psychologie, filosofie a sociologie umění, kognitivních studií). Studenti se zároveň seznámí s aktuálními badatelskými metodami a současnými trendy v souvisejících disciplinách. Zároveň je kladen důraz na samostatnou tvůrčí činnost v oblasti bádání, divadelní kritiky i divadelní praxe. Všechny tyto aktivity směřují ke komplexnímu myšlení o fenoménu divadla v aktuálních i historických souvislostech.

Absolvent programu najde uplatnění především v kritické, historiografické a analytické činnosti v oblasti umění se zaměřením na divadla ve všech jeho podobách. Absolventi nacházejí uplatnění ve výzkumných a archívních institucích, divadlech, institucí zaměřených na ochranu a propagaci kulturního dědictví, v publicistice, rozhlase nebo televizi. Absolventi se uplatní v oblasti public relations ve veřejné i soukromé sféře, v oblasti administrace a řízení kultury a umění, administrace kulturních politik a kulturních průmyslů, tvůrčí dramaturgii, kulturní žurnalistiky, ediční činnosti.

Termín pro podání přihlášky: 1. únor – 30. duben 2019

Komu je program určen: Program je určen absolventům bakalářského studia – bez omezení.

Předmět přijímací zkoušky: Přijímací zkouška do navazujícího magisterského studijního programu se skládá ze tří částí:

• písemný test, který prověří faktické znalosti z oboru / programu Teorie a dějiny divadla na úrovni dokončeného bakalářského studia;
  • písemná analýza krátké ukázky divadelní inscenace;
  • rozprava s uchazečem (v diskusi se prověří divácký rozhled a schopnost hovořit o divadelní zkušenosti, dále se diskutuje o přeloženém magisterském projektu).
  • Jako podklad k diskusi uchazeči vypracují magisterský projekt (obsahuje pojmenování výzkumného problému, zhodnocení základní literatury a pracovní osnovu práce) a předloží seznam alespoň 10 divadelních inscenací, které shlédli během posledního půl roku.

Projekt a seznam inscenací uchazeči dodají v tištěné formě osobně na Katedru divadelních studií (budova G, suterén, Gorkého 7, 602 00 Brno) nebo poštou (Katedra divadelních studií FF MU, Arna Nováka 1, 602 00 Brno) nejpozději týden před určeným datem ústního pohovoru.

Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 70 bodů (maximální počet bodů 100). Znalostní test max. 10 bodů, analýza ukázky inscenace max. 40 bodů, rozprava nad projektem a shlédnutými inscenacemi max. 50 bodů.

Odkaz na Katedru divadelních studií.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do navazujících magisterských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční, státní rigorózní zkouška

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Absolvent magisterského studia může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v doktorském studiu.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. MgA. David Drozd, Ph.D.

Konzultant programu